Erkan Görüntüsü Nasıl Alınır?

Mac ile yeni tanıştıysanız, klavyenin üzerinde bir print screen tuşu aramış olmalısınız. Ne yazık ki klavyenin üzerinde böyle bir tuş yok. Tek bir klavye tuşu yerine bir tuş kombinasyonu kullanarak ekran görüntüsünü kolay bir şekilde alabiliyoruz.

Ekran görüntüsü almak için mac'te iki farklı yol var. İstersek ekranın tamamını ya da ekranın belirli bir bölgesinin ekran görüntüsünü alabiliriz.

1. Ekranın tamamının ekran görüntüsünü almak.

Ekran görüntüsünün tamamını almak için Command (cmd ⌘) + Shift + 3 tuşlarına basarak ekran görüntüsünü çok kolay bir şekilde alabilirsiniz. (Tuşlara basınca bir fotoğraf makinası sesi duyacaksınız)

Ekran görüntüsünü alınca masaüstüne otomatik olarak Ekran Resmi adında bir png dosyası otomatik olarak oluşacaktır. Bu png dosyasının adının içerisinde ekran görüntüsünün hangi tarih ve zamanda alındığının bilgisi de yer almaktadır.

2. Ekranın belirli bir alanının ekran görüntüsünü almak.

İstersek ekran görüntüsünün belirli bir kısmını da kaydedebiliriz.

Bunu yapmak için; Command (cmd ⌘) + Shift + 4 tuşlarına basmalıyız.

Bu tuşlara bastığımız zaman fare imlecinin değiştiğini göreceksiniz. Artık tek yapmamız gereken ekran görüntüsünü alacağınız bölgeyi fare ile seçmek olacak. Birkaç deneme yaptıktan sonra tam istediğiniz alanı kolay bir şekilde kaydedebilirsiniz. Seçili alanı iptal etmek isterseniz ESC tuşuna basarak seçili alanı iptal edebilirsiniz.

Aldığımız ekran görüntülerini belirli bir klasöre kaydetmek için bu linke tıklayarak nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Sorularınızı Sorun

Konuyla ilgili sormak istediklerinizi mesaj atabilirsiniz.

Gönder

Benzer Sayfalar

Mac'te Sembol ve İşaretler

Para birimi ve işaret sembollerinin nasıl yapıldığını öğrenin...