Mail Sunucumuzu Yandex’e Taşıyoruz

Yandex’in ücretsiz olarak sunduğu bu hizmet sunucumuzdaki mail yükünü hem hafifletiyor hem de stabil çalışarak mail trafiğimizin kesintisiz olarak çalışmasına olanak sağlıyor. Aşağıdaki adımları izleyerek çok kolay bir şekilde mail sunucumuzu Yandex’e taşıyabiliriz.

1. Yandex Mail Adresi Açma Bu hizmetten yararlanabilmek için öncelikle bir adet Yandex mail adresimizin olması gerekiyor. Yandex mail hesabı açmak için bu linke tıklıyoruz. Açılan sayfada kayıt formunu doldurarak mail hesabımızı oluşturuyoruz.

2. Alan Adını Tanımlama Yandex mail adresimizi açtıktan sonra kurum.yandex.com.tr adresine girip sağ üst bölümdeki giriş butonuna tıklayarak Yandex mail adresimizi ve şifremizi girerek giriş yapıyoruz. Kullanıcı girişi yaptıktan sonra “Yandex Mail’ınız İçin Alan Adı Girin” bölümüne, tanımlamak istediğimiz alan adını (siteadimiz.com) yazıp “Alan Adı Ekle” butonuna tıklıyoruz.

3. Doğrulama Dosyasını Oluşturma Alan adı ekle butonuna tıkladığımız zaman Yandex bize “Sitenizin kök dizinine e287feb16c00.html adlı dosyayı ve e72bc51416c3 metnini ekleyin” şeklinde bir uyarı verecektir. Bir metin editörü açıyoruz (Not Defteri, Sublime, Textedit vb.) ve bu e72bc51416c3 metnini kopyalayıp başında ve sonunda boşluk bırakmadan yapıştırıp farklı kaydet ile kaydediyoruz. Kayıt ederken dikkat etmemiz gereken nokta Yandex’in bizden istediği dosya adı neyse o şekilde kaydediyoruz.

Buradaki örnekten yola çıkacak olursak metin dosyasının içeriğine e72bc51416c3 metnini yazıp dosya adınıda e287feb16c00.html olarak kaydediyoruz.

Not: Burada bahsi geçen “e72bc51416c3” metni ve “e287feb16c00.html” dosya adı örnektir. Yandex, her alan adı doğrulama işleminde farklı metin ve dosya adı verecektir.

4. Doğrulama Dosyasını Görderme Oluşturduğumuz e287feb16c00.html dosyasını FTP üzerinden kök dizine ekliyoruz.

5. Cpanel’de MX Ayarlarını Düzenleme MX ayarlarını yapmak için Cpanel’a giriyoruz. Arama bölümünden MX yazarak kolayca MX ayarlarının yapılacağı sayfayı açıyoruz. “MX Records” alanından “Actions” yazan alanın altındaki “Edit” linkine tıklıyoruz. Açılan alanda “Priority” bölümüne 10, “Destination” bölümüne de mx.yandex.net yazıp “Edit” butonuna basarak MX ayarlarını yapmış oluyoruz.

6. Alan Adını Onaylama Tüm ayarları yaptıktan sonra tekrar Yandex mail hesap ayarlarımızın olduğu sayfaya dönüp “Alan Adının Sahibini Kontrol Et” butonuna tıklayarak yaptığımız ayarların uygulanmasını bekliyoruz. Yeşil renkle yazılmış olan “Alan Adı Bağlandı” yazısını görüyorsak doğrulama işlemini başarıyla gerçekleştirmişiz demektir.

Not: Uzun bir süre geçmesine rağmen ayarlar onaylanmıyorsa bir yerlerde eksik bir şeyler yapmış olabiliriz.

7. Mail Adreslerini Açma Alan adı bağlandıktan sonra mail adreslerini açmak için “E-Posta Hesabı Ekle” butonuna tıklıyoruz. Kullanıcı adı ve şifrelerini belirleyip mail adresimizi açıyoruz.

8. Kayıt Formunu Doldurma Mail adreslerimizin sorunsuz olarak çalışması için, mail.yandex.com.tr adresine giriyoruz. Yeni açmış olduğumuz mail adresimiz ve şifremizi girerek giriş yapıyoruz. Açılan sayfada kullanıcı kayıt formunu doldurarak işlemi tamamlıyoruz.

9. Posta İstemcisi Ayarlarını Düzenleme Gelen kutumuzun açık olduğu sayfada, sağ üst bölümde yer alan ayarlar ikonununa tıklıyoruz ve açılan pencerede “Diğer” sayfasına giriş yapıyoruz. Açılan sayfanın sol menüsünde bulunan “E-Posta Programları” menüsüne giriyoruz. Sayfada görünen tüm checkbox’ları işaretleyip “Değişiklikleri Kaydet” butonuna tıklayarak tüm ayarları yapmış oluyoruz.

Sorularınızı Sorun

Konuyla ilgili sormak istediklerinizi mesaj atabilirsiniz.

Gönder

Benzer Sayfalar

iPhone Pil Yüzdesi Nasıl Görüntülenir?

Pil durumunu yüzdesel olarak görüntüleyin...

WeTransferle Dosya Nasıl Gönderilir?

Dosyaları göndermek için güzel bir çözüm...

Web Sitesi Oluşturmanın Kolay Yolu

Bir web sitesi nasıl oluşturulur...